Bez çanta, gündemdeki naylon poşetin yasaklanacağı haberleri ile hızla kullanımı artan bir gereç olmuştur. Günümüzde daha çok promosyon amaçlı kullanılsa da vakıflar, dernekler ve devlet kurumları tarafından doğayı koruma farkındalığı yaratmak amacı ile ya da kullanıcıların kendine ait tasarımlarına baskı yolu ile bez çantaya aktarıp tüketiciye perakende satışı için de kullanılmaktadır.

Doğa Dostu Bez Çanta

Bez çantanın yaşamımızda kolaylık sağlamasının yanı sıra doğa dostu olması da günlük hayatımızda kullanıma girmesine en büyük etkenlerden birisidir.

“Naylon poşet yerine bez çanta neden tercih edilmelidir?” sorusuna cevap arayacak olursak başlıca sebepleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

1.Naylon poşet denize atıldığında deniz hayvanları yiyecek zannedip tükettiğinden naylon poşet içerisindeki kanserojen maddeler nedeni ile hayvanları zehirleyerek sindirim sisteminin bozulmasını sağlar ve canlı neslin tükenmesine yol açar.
2.Naylon poşet doğada bırakıldığında şeffaf olduğundan güneş ışığı vurduğunda tıpkı bir sera gibi ısıyı emer ve orman yangınlarına yol açar.
3.Naylon poşet, bez çanta aksine uzun süre kullanılamaz.
4.Naylon poşet kimyasal maddelerle üretildiğinden sadece hayvan ve bitki sağlığına değil, içine meyve ve sebze gibi ürünler konulduğunda kanserojen etkisi sebebi ile insan sağlığına da zarar verir.
5.Naylon poşetler doğada çözünmeye başladığında çevreye zararlı kimyasal maddeler yayar. Bu maddeler toprağa ve suya karışarak besin zincirimizi kırar.

undefined

Bez Çanta Kullanım Alanları

Bez çanta, promosyon, kazanç sağlama, kendi tasarımını kullanma, doğayı koruma, tanıtım gibi amaçlarla kullanılabilir. Günlük hayatımızda sürekli karşılaştığımız markalar ve firmalar farkındalık projeleri ya da tanıtım ve reklam amacıyla bez çanta kullanmaktadır. Bunun yanında turistik mekanlarda baskılı bez çanta çeşitleri görebilirsiniz. Baskılı bez çanta yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir, özellikle üzerinde satıcının sanatı varsa yaptığı işin sürekliliğini getirebilmektedir.

 

Baskılı Bez Çanta Çeşitleri

Baskılı bez çanta çeşitleri emprime baskılı bez çanta, serigrafi baskılı bez çanta ve transfer baskılı bez çanta olarak 3’e ayrılmaktadır. Bunlara kısaca değinelim.

 

Emprime Baskılı Bez Çanta

Bu baskı türü kalıp şeklinde hazırlanır ve ipek üzerinden boya çantaya aktarılır. Genelde renk sayısı sınırlı tasarımlarda ve yüksek adetli siparişlerde emprime baskılı bez çanta tercih edilir. Her renkte bez çanta üzerine uygulanabilir. Kullanıcılar tarafından genelde promosyon ve proje amacı ile tercih edilir.

undefined

Serigrafi Baskılı Bez Çanta

Bu baskı türü kalıp şeklinde hazırlanır, istenilirse özel kağıdına hazırlandıktan sonra yüksek sıcaklıkta kullanılan baskı makineleri ile çantaya aktarılır. İstenildiği takdirde ise kalıp üzerinden boya çantaya aktarılır. Bu şekilde baskı emprime baskıya benzetilebilir fakat kullanılan boyalar ve yapıldığı sıcaklıklar farklıdır. Siyah bez çanta üzerine en çok tercih edilen baskı türüdür. Kullanıcılar tarafından genelde promosyon ve proje amacı ile tercih edilir.

 

Transfer Baskılı Bez Çanta

Bu baskı türü en çok tercih edilen baskı türüdür. Tasarımın renk sınırlaması yoktur. Özel yazıcılarla transfer kağıdı üzerine çıktı alınır ve daha sonra yüksek sıcaklıkta bez çanta üzerine baskı uygulanır. Bez çanta üzerine transfer baskı işlemi yalnızca beyaz ve ham renk çantalar üzerine uygulanabilir. Kullanıcılar tarafında her alanda kullanım için tercih edilir.

undefined

Siz de isterseniz transfer, emprime ya da serigrafi baskılı bez çanta siparişi verebilirsiniz. Çeşitlerimiz ve detaylı bilgi için bizimle aşağıda bulunan iletişim araçları üzerinden irtibata geçebilirsiniz.


İletişim Bilgilerimiz

Bize aşağıdaki iletişim araçlarından ulaşabilir, sipariş verebilir, bilgi alabilir, görüş ve öneride bulunabilirsiniz.
Hobyar Mah. Hoca Hanı Sok. Ak Han No:8/61 Fatih/İstanbul
Telefon: 0212 643 2100
E-Posta: destek@istecanta.com
Facebook: facebook.com/istecantacom
Instagram: instagram.com/istecanta