Dünya nüfusu giderek artmakta, ve buna bağlı olarak da tüketim miktarları sınırları aşmaktadır. Günümüzde neredeyse bir zorunluluk haline gelen alışveriş ve sürekli olarak tüketim hali doğayı büyük oranlarda tahrip etmekte ve önlenilemez sonuçların doğmasına neden olmaktadır. Bu sonuçlar günümüzde hissedilmekte bundan birkaç yıl sonra ise geri dönülemez boyutlara ulaşması düşünülmektedir.
Günümüzde üretici firmalar kadar tüketiciler de bu konuda bilinçlenmiş ve doğa dostu ürünler tercih etmeye başlamıştır. Hem ekonomik, hem hijyenik olan bez torba kullanımı giderek artmış, tüketici doğaya dost ürünlere yönelmiştir.

undefined


Bez Torba Nedir?


Bez torba, işlenmemiş ham bez ismi verilen kumaşlardan yapılan torbaya verilen isimdir. İşlenmemiş olması nedeniyle hijyenik ve çevre sağlığını tehdit etmeyen maddelerden üretilen bez torba, günümüzde en çok tercih edilen ürünlerin başında gelmekte ve pratik kullanım vaat ettiği için sevilerek kullanılmaktadır.
Doğal kaynakların hızla tükenmesi, dünya nüfusuna bağlı olarak üretim ve tüketim oranlarında görülen artış da bu yönelimin en büyük nedenleri arasındadır. Eldeki mevcut kaynakların tüketimi karşılayamaması durumu geri dönüştürülebilir ürün kullanımını arttırmış ve bu yönelim günümüzde adeta bir sosyal sorumluluk halini almıştır.


Doğa Dostu Üretim


Bez torba, işlenmemiş kumaştan üretilmektedir. Söz konusu işlenmemiş kumaş, tekstil liflerinin düz bir yüzey ve değişmez kalınlıktaki ince bir dokunun bir araya gelmesiyle elde edilmektedir. Kumaşın işlenmemiş olması ve çözünürlüğü yüksek boyaların içeriğinde kullanılmaması bez torbayı %100 organik yapmaktadır.
Bez torba üretiminde kullanılan iplik %100 pamuktan oluşmakta ve 41-42 tel dokuma sıklığına sahip olmaktadır. Söz konusu bu bez torba, çeşitli sektörlerde promosyon olarak da kullanılmaktadır.


Hijyenik ve Rahat Kullanım


Bez torba, plastik poşet ve çantalara nazaran oldukça hijyenik ve rahat bir kullanım vaat etmektedir. Sürdürülebilir kullanım nedeniyle, dilenildiğinde yıkanmakta ve tekrar tekrar kullanıma hazır hale getirilmektedir. Market poşetlerinin ücrete tabi tutulduğu günümüzde hem doğa dostu olan hem de ekonomik olan bu seçenek arttırılmalıdır.
Üretici firmalar tarafından çeşitli baskı ve desenler kullanılarak da pazarlanan bez torba sıklıkla promosyon olarak kullanılır. Böylece tüketimin arttığı günümüzde naylon ve plastik poşet kullanımının önüne geçilir.